Miesto: IES Nuestra Señora de la Victoria, Malaga, Španielsko
Trvanie: 17. 2. - 21. 2. 2025
Program Erasmus+ umožňuje učiteľom stráviť čas na zahraničnej škole a pozorovať miestnych učiteľov pri práci. Ide o tzv. job shadowing. Rozhodla som sa využiť túto možnosť a strávila som jeden februárový týždeň v španielskej Málage. Zvolila som si strednú školu s názvom IES Nuestra Señora de la Victoria. Táto škola, známa aj ako IES Martiricos, je najstaršou strednou školou v provincii Málaga, založenou v roku 1846. Jedným zo slávnych absolventov tejto školy je Pablo Picasso.
Koordinátorka programu Erasmus+ Laura Marti mi pripravila rozvrh hodín, na základe ktorého som mohla navštíviť pestrú paletu vyučovacích hodín vrátane porady predmetovej komisie anglického jazyka.
Španielsky školský systém sa od nášho líši vo viacerých aspektoch. Napríklad žiaci spomínanej školy absolvujú stredoškolské vzdelávanie od 12 do 16 rokov a potom majú možnosť pokračovať v štúdiu na škole ďalšie dva roky. Majú šesť vyučovacích hodín denne, pričom jedna hodina trvá 60 minút a počas vyučovacieho dňa majú len jednu prestávku, ktorá trvá 30 minút. Sú teda v škole od 8.00 do 14.30. Obedujú doma.
Na hodinách anglického a španielskeho jazyka som videla, že učitelia a žiaci sú zvyknutí pracovať s IT technológiami, no stále využívajú aj klasické písanie poznámok do zošita. Učiteľ používa online učebnice, žiaci majú klasické školské učebnice. Na hodinách angličtiny si teda veľké množstvo textu prepisujú do zošita. Sú zvyknutí robiť kvízy, súťažiť v skupinách, pričom práve vtedy sa výrazne prejavuje ich temperament. Veľmi ma zaujala metóda, ktorú vyučujúca použila počas hodiny španielskeho jazyka na tréning kritického myslenia pri čítaní novinových článkov. Učiteľka kládla dôraz na odlíšenie faktov od názorov. Pracovala s reálnymi článkami a využívala aj kvalitnú učebnicu španielskeho jazyka, ktorá sa daným problémom venuje didakticky primeraným spôsobom.
V škole je uvoľnená a príjemná atmosféra, žiaci kladú otázky a učiteľ im s veľkou trpezlivosťou odpovedá. Veľmi sa mi páčil osobný a priateľský prístup učiteľov k žiakom, špeciálne k žiakom zo sociálne slabšieho prostredia. V škole je citeľná atmosféra tolerancie a prijatia. Vzhľadom na rôznorodosť žiakov majú jasne a pomerne prísne zadefinované pravidlá správania a evidentne ich aj dôsledne dodržiavajú.
Počas týždňa stráveného na tejto škole som zistila, že vyučovacie hodiny, metódy a techniky, ktoré používajú, nie sú výrazne odlišné od našich. Inšpiráciou pre vzdelávanie na Slovensku by skôr mohla byť príjemná klíma v škole, trpezlivý a partnerský prístup k žiakom a snaha ukázať žiakom, že každý človek sa má a môže posúvať dopredu.
Myslím si, že absolvovanie takéhoto programu je prospešné pre každého učiteľa a rozhodne sa oplatí raz za čas vyjsť zo svojej bubliny a rozšíriť si obzory a následne pomôcť zlepšovať aj naše školstvo.
Autor: Mgr. Katarína Kučerová