Miesto: Gymnázium Jana Keplera, Praha, Česko
Trvanie: 17. 3. - 21. 3. 2025
Prečo absolvovať job shadowing?
V dňoch 17. - 21. marca som v rámci projektu Erasmus+ job shadowing navštívil Gymnázium Jana Keplera v Prahe. Job shadowing je proces, pri ktorom sledujem profesionála počas jeho pracovného dňa, aby som sa dozvedel viac o jeho bežných úlohách, pracovnom rozvrhu a pracovnom prostredí.
Hlavným cieľom job shadowingu je získanie praktických skúseností, rozšírenie siete kontaktov, získanie cenných informácií, rozvoj profesijných kompetencií, ale aj reflexia a získanie podnetov na skvalitnenie vzdelávania.
Pozoroval som vyučovacie hodiny, diskutoval s učiteľmi informatiky, ale aj ďalších predmetov. Analyzoval som učebné materiály a technológie používané vo výučbe a získaval prehľad o moderných metódach a technikách vyučovania informatiky, ktoré sa používajú na stredných školách v Českej republike.
A čo ma v škole zaujalo? Páčila sa mi atmosféra v škole. Žiaci mali záujem o vzdelávanie, vnímal som, že je pre nich významnou hodnotou, do ktorej sa oplatí investovať. Už v nižších ročníkoch 8-ročného gymnázia mali žiaci veľmi dobrý prejav, vedeli sa odborne vyjadrovať, navzájom sa akceptovali, dobre spolupracovali a zaujímali sa o široké súvislosti. Učitelia sa cielene podieľali na vytváraní akceptujúcej a spolupracujúcej atmosféry, vytváraní bezpečného prostredia, mali partnerský a humánny prístup a rozvíjali demokratické hodnoty.
Na hodinách informatiky v príme integrujú obsah s vlastivedou. V každom ročníku od 1. ročníka osemročného gymnázia až po 2. ročník štvorročného gymnázia majú dve hodiny informatiky týždenne. Vyučovanie prebieha paralelne v dvoch skupinách, čiže skupiny sa môžu rozdeliť podľa potrebných kritérií tak, aby sledovali vzdelávacie ciele. Dokonca, pri spolupráci na projektoch sa aj počas roka podľa záujmu premiešajú. Príjemným zistením bolo, že žiaci sa učia programovať v jazyku Python z mojich učebníc. Teší ma, keď vidím, že moja práca má zmysel.
Čo bolo v organizácii vyučovania iné? Zaujalo ma, že vyučovanie začína o 8:30. Je to z dôvodu, že mnoho žiakov dochádza do školy y celej Prahy. No je to aj v súlade s výskumami, že teenageri potrebujú viac spánku a pre ich zdravie a rozvoj je vhodnejší neskorší začiatok. Hodiny majú tiež 45 minút, ale v škole nezvoní, čas si striehnu učitelia.
Okrem samotného vyučovania som sa v popoludňajších hodinách zúčastnil aj vzdelávania o umelej inteligencii, ktoré pre učiteľov školy viedla iniciatíva AI Dětem. Tu som okrem rozšírenia poznatkov mohol aj vnímať stav implementácie AI v škole a tiež problémy, s ktorými sa učitelia v súvislosti s AI stretávajú. Získané poznatky využijem na vyučovaní v škole a tiež na školeniach pre učiteľov, ktoré ako školský digitálny koordinátor pre nich pripravujem.
Keďže výraznou mierou participujem na tvorbe IT Fitness testu, stretol som sa aj so zástupcom „Asociace pro aplikovaný výzkum v IT“, ktorá IT Fitness test lokalizuje do Českej republiky. Spolu sme diskutovali o špecifikách testovania v ČR, ale aj o vzdelávacom systéme a stave vyučovania informatiky v školách.
Program job shadowing nie je len o pozorovaní učiteľov v škole, ale sekundárnym cieľom je aj spoznanie krajiny, kultúry a ľudí, aby som mohol preniesť do svojej školy a vzdelávania rôzne podnety, ktoré som získal počas pobytu. Popoludní a podvečer som tak mal čas navštíviť rôzne galérie a divadelné predstavenie. Program mi pomohol načerpať množstvo nových inšpirácií a podnetov, ktoré môžem zužitkovať vo svojej praxi.
Bol by som rád, keby aj ďalší učitelia absolvovali takýto program, čo by nám umožnilo vo väčšej miere prinášať inovácie a nové podnety na zlepšenie vzdelávania. Osobná skúsenosť je jedna z najcennejších.
Autor: Mgr. Peter Kučera, učiteľ informatiky